مطلب انگیزشی عارف ربیعیان برای کنکوری ها

مقالات

مطلب انگیزشی عارف ربیعیان برای کنکوری ها

از جلسه کنکور بیرون می آیید و به سمت خانه می روید. دوست دارید از مسیر حوزه تا خانه تان چه حسی داشته باشید ؟ دوست دارید وقتی پدر و مادرتان از شما می پرسند “کنکورت چطور بود؟” چه جوابی به آنها بدهید؟ دوست دارید وقتی دوستانتان از شما می پرسند “چطور دادی؟” چه چیزی به آنها بگویید؟ دوست دارید جواب تلفن های فامیل و آشنا را با خوشحالی بدهید؟ یا اینکه به خانواده تان بگویید هر کس که تماس گرفت بگویید من در خانه نیستم؟!

دوست دارید وقتی معلم و مشاور تحصیلی می پرسند “از کنکورت راضی بودی؟” چه جوابی به آنها بدهید؟ اصلا تمام این هار ا که کنار بگذارید، دوست دارید وقتی با خود خلوت می کنید چه چیزهایی در ذهن تان باشد؟ به خودتان بدهکار باشید یا بگویید تمام تلاش ام را کردم و نتیجه هر چیزی که بشود من راضی ام. دوست دارید به خودتان بدهکار شوید یا هیچ حسابی با خود نداشته باشید؟!

افزایش انگیزه برای درس خواندن

یک لحظه با خودتان فکر کنید. اگر همین روندتان را تا کنکور ادامه بدهید چه رتبه ای بدست خواهید آورد؟ دوست دارید زمانی که برای انتخاب رشته پیش مشاوره تحصیلی خود می روید چه صحبتی داشته باشید؟ بگویید با این رتبه ای که آوردم چه رشته و چه دانشگاهی بروم آینده بهتری دارد یا بگویید با این رتبه ای که آوردم اصلا می شود یک رشته خوب قبول شوم؟! دوست دارید تحت جبر انتخاب رشته کنید یا با خیال راحت هر رشته ای که می خواهید را انتخاب کنید؟

در این کلیپ انگیزشی کنکور می خواهیم تجارب جالبی را بیان کنیم. بعضی از پدر مادرها در حین جلسات مشاوره تحصیلی و برنامه ریزی درسی فرزندان شان می گویند: ما نتوانستیم یک رشته خوب قبول شویم. مجبور شدیم در بازار کار کنیم و درس نخوانیم. اما شما اشتباه ما را تکرار نکن. درس بخوان تا به چیزی که می خواهی برسی.

بعضی دیگر از پدر مادر ها از فرزندانشان می خواهند رشته پزشکی یا دندان پزشکی را بخوانند. چون خودشان نتوانسته اند در این رشته ها تحصیل کنند، می خواهند به زور فرزندانشان را به تحصیل در این رشته ها ترغیب کنند.

اما خود شما چه چیزی دوست دارید؟ دوست دارید چه جوابی به نسل بعد از خودتان بدهید تا مثل بعضی از پدر مادر ها حسرت نداشته باشید؟ آیا می خواهید برای فرزندان تان الگو باشید؟ یا زمانی که از شما پرسیدند چه شد که این رشته را انتخاب کردی در جواب آنها سکوت کنید و هیچ پاسخی نداشته باشید؟ به آنها بگویید رتبه ای که در کنکور کسب کردید به شما اجازه ادامه تحصیل در رشته بهتری را نداد؟ یا بگویید تلاش تان را کردید و در همان رشته ای که علاقه داشتید، موفقیت شدید؟

موضوع اصلی این کلیپ انگیزشی این است که “چگونه به خودت بدهکار نباشی؟” یعنی زمانی که مسیری که طی کردید را مرور می کنید، بگویید اگر صد بار دیگر قرار بود این مسیر را طی کنم باز هم همین مسیر را انتخاب می کردم. کاری کنید که ایجاد انگیزه برای درس خواندن در شما شود.

در ایامی که در کشورمان زلزله کرمانشاه اتفاق افتاد، در یکی از خبرگذاری ها عکس داوطلبی منتشر شد. فردی که بعد از زلزله در آن شرایط بحران زده از مسئولین هلال احمر خواسته بود کتاب های درسی اش را برایش بیاورند. مسوولین به او گفته بودند برای چه کتاب هایت را می خواهی در صورتی که مدرسه ها تعطیل هستند؟ او در جواب پاسخ داد: من پشت کنکوری هستم!

یک لحظه خودتان را با این داوطلب متعهد مقایسه کنید. احتمالا خانه این عزیز خراب شده است و ممکن است اقوام و آشنایانش هم در این واقعه فوت کرده باشند. قطعا مدرسه شان هم خراب شده و معلوم نیست معلمی باشد تا به او ادامه آموزش های درسی اش را بدهد. حتی وضعیت اسکان و خوراکش هم قطعا آشفته است. مکانی ندارد تا به راحتی در آنجا به مطالعه درسی اش مشغول شود و.. اما شما چه؟

قطعا برای شمایی که این بخش را مطالعه می کنید شرایط و وضعیت بهتری مهیاست. سقف بالای سرتان. حضور خانواده در کنارتان. وجود مدرسه و معلم. وجود شرایط مناسب درس خواندن برای کنکور. مسکن و خوراک مناسب و..

شاید شرایط ایده آلی که مد نظرتان است کاملا مهیا نباشد اما شرایط فعلی تان نسبت به آن داوطلب عزیز قطعا بهتر است. به قدری کافی است تا بتوانید یک رتبه معقول در کنکور کسب کنید.

داوطلب زلزله زده نگران آینده اش است. در وضعیت آشفته تلاشش را قطع نمی کند زیرا می خواهد به خودش بدهکار نباشد! او هر آنچه که در توانش است را انجام می دهد. زیرا به خودش و اهدافش متعهد است. شما چقدر به خودتان متعهد هستید و برای کسب موفقیت در کنکور تلاش می کنید؟

هنوز هم عده بسیاری از داوطلبان نیمه خالی لیوان را می بینند. آنها به پدر و مادرشان غر می زنند و از شرایط فعلی می نالند. همیشه پر توقع هستند و دیگران را مقصر می دانند. به دنبال بهانه تراشی های مختلفی اند تا بتوانند دلیل موفق نشدن شان را توجیه کنند.

نمی دانند که با این ترفندها تنها خودشان را گول می زنند. هیچ افزایش انگیزه ای برای کنکور نخواهند داشت و خودشان را از آینده ای درخشان محروم می کنند. از اینجا به بعد شمایید که باید برای خودتان بجنگید. تلاش کنید. برنامه ریزی کنید. از تمام امکانات خود بیشترین بهره را ببرید. بیل گیتس می گوید: ” اگر فقیر بدنیا آمدید تقصیر شما نیست اما اگر فقیر از دنیا بروید این تقصیر شماست”

در آخر، بعد از کنکور هر حسی که دوست دارید را باید از الان برایش تلاش کنید و آن را بسازید. روزهای خوب آمدنی نیستند ساختنی اند. باید آنها را بسازید و بدانید انتظار برای آمدن روزهای خوب یک رویا است. به جای بهانه تراشی برای شکست ها، باید صبر و تلاش کنید. برای موفقیت تان بجنگید تا به چیزی که می خواهید برسید.

مهندس عارف ربیعیان مدرس برتر شیمی کنکور

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات
نظر عارف ربیعیان در مورد دروس حذفی برای کنکور

نظر عارف ربیعیان در مورد دروس حذفی برای کنکور داوطلبان در این جای مسیر دو دسته اند: دسته اول: داوطلبانی هستند که از تیر ماه با برنامه ای منسجم که می تواند برنامه مدرسه یا آزمون آزمایشی آن ها باشد تا الان به خوبی پیش رفته اند و با توجه …

مقالات
عارف ربیعیان و سبک زندگی کنکوری

عارف ربیعیان و سبک زندگی کنکوری سبک زندگی کنکوری چگونه است؟ آیا برای موفقیت در کنکور حتماً باید سبک زندگی یا لایف‌استایل خاصی داشت؟ رتبه‌های برتر برای آمادگی کنکور چطور زندگی می‌کنند؟ شاید این سؤال‌ها در نگاه اول چندان جدی به نظر نرسد. بااین‌حال واقعیت این است که شما برای …

مقالات
توصیه های عارف ربیعیان برای بهتر درس خواندن

توصیه های عارف ربیعیان برای بهتر درس خواندن مطالعه بخش مهمی از موفقیت تحصیلی است. اما گاهی اوقات پیدا کردن وقت کافی برای مطالعه‌، سخت به نظر می‌رسد. مخصوصا خواندن بخش‌هایی که به مرور بیشتری نیاز دارند. یکی از راه‌های مطمئن برای موفقیت در مطالعه، داشتن یک برنامه‌‌ ریزی درسی …

تماس با خط 1
تماس با خط 2